Baby shower – przyjęcie na cześć przyszłej mamy i jej dziecka

Powrót
Dodano 2018-11-11 Autor MVK

Baby shower nie ma w naszym języku polskiego odpowiednika. W najbliższym tłumaczeniu oznacza prysznic (w domyśle) prezentów, emocji, uczuć, zainteresowania, jakim w tym dniu wszyscy goście obdarzą przyszłą mamę.
 
Podczas, gdy baby shower wydaje się nowoczesnym zjawiskiem, w rzeczywistości tradycja ta sięga setek lat wstecz. Oczywiście w każdej kulturze odbywało się to trochę inaczej, tym niemniej motyw przewodni był jeden i ten sam – uhonorować przyszłą matkę i/lub nowo narodzone dziecko. Istnieją przekazy pochodzące ze starożytnej Grecji, Egiptu czy Indii, że kobiety w ciąży lub młode matki były obdarowywane różnego rodzaju drobnymi prezentami i przysmakami. Jednak baby shower jakie znamy dzisiaj nie było powszechne aż do czasów po II Wojnie Światowej - wiążę się to bezpośrednio z „baby boom” w drugiej połowie lat czterdziestych i latach pięćdziesiątych XX wieku.
 
Sama tradycja przyjęcia w takiej formie, jaką znamy dzisiaj przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych, głównie dzięki filmom oraz celebrytkom, które chętnie dzielą się w mediach społecznościowych pięknymi i radosnymi zdjęciami z tej uroczystości. I nic dziwnego. Baby shower to cały ciąg pozytywnych i przemiłych doświadczeń i wrażeń. To sposób na uczczenie ciąży oraz przemiany kobiety w matkę. To dzień, w którym przyszła mama czuje się jak królowa. To uroczystość, która dostarcza wielu pozytywnych wrażeń, tak ważnych, zwłaszcza, że za kilka tygodni życie przyszłej mamy całkowicie się zmieni.
 
Baby shower to zazwyczaj przyjęcie w gronie samych kobiet, które spotykają się, aby uczcić przybycie dziecka na świat. I nic w tym dziwnego – tematy, jakie poruszają wtedy panie mogą być bardzo intymne – młode mamy wymieniają się własnymi doświadczeniami z tak intymnych chwil jak poród, pierwsze tygodnia bycia mamą, dzielą się obawami i radościami.
 
W USA baby shower różni się nieco od innych imprez, ponieważ zazwyczaj organizowane jest przez osobę bliską – siostrę, szwagierkę, czy przyjaciółkę. To organizatorka spotkania jest odpowiedzialna za to, jakie dania i napoje będą podane, a także ile osób będzie uczestniczyć w przyjęciu. Osoba organizująca baby shower określa temat imprezy, motyw kolorystyczny oraz przygotowuje różne gry. Wszystko to odbywa się bez wiedzy przyszłej mamy. Jedyną rzeczą, za którą odpowiedzialni są pozostali goście, jest przygotowanie prezentów Nie ma znaczenia, czy prezenty są duże czy małe, ale muszą być związane z dzieckiem.

Pomysły na baby shower
 
W Polsce ten świeży zwyczaj nie jest tak ściśle przestrzegany. Bardzo dużo przyszłych mam woli same zorganizować własne przyjęcie, by było dokładnie takim, jak sobie wymarzyły. Mogą wtedy same wybrać/przygotować smakołyki, motyw przewodni imprezy, wystrój, kolorystykę. A że wszystko co z nadejściem dziecka wprawia w radosny nastrój, samo planowanie przyjęcia może być ekscytującym przeżyciem.
 
Ważne jest, żeby przyjęcie zorganizować co najmniej na sześciu do czterech tygodni przed terminem porodu tak, aby  ciężarna miała jeszcze siłę, żeby korzystać z imprezy.
 
Spotkanie w trakcie baby shower pozwala rodzinie i przyjaciołom dzielić radość i emocje związane z witaniem nowego życia na świecie i zapewnia wsparcie emocjonalne przyszłym rodzicom. Przyjazna rada i atmosfera, dużo śmiechu, a także prezenty (bo któż nie lubi ich dostawać) będzie cudownym wspomnieniem dla każdej młodej mamy.